آرایش خطی با زاویه و آرایش خورجینی V شکل، دو نوع از انواع آرایش قرارگیری سیلندر خودرو
آرایش خطی با زاویه و آرایش خورجینی V شکل، دو نوع از انواع آرایش قرارگیری سیلندر خودرو

آرایش خطی با زاویه و آرایش خورجینی V شکل، دو نوع از انواع آرایش قرارگیری سیلندر خودرو، اولین آرایش مورد استفاده در دنیای خودرو برای سیلندر‌ها آرایش خطی بوده است. تعمیرات این مدل از خودروها بسیار ساده و روان است. قرار گرفتن تمام سیلندرها در یک بلوک، دقیقا در یک راستا پشت سر را آرایش خطی سیلندرها می‌گویند. موتورهای تخت بیشتر به صورت قدرتی بوده و موتورهای سرعتی نیستند، به همین منظور تمام خودروهای دیزل سنگین، سعی بر این داشته که از این موتور استفاده نمایند. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آرایش خطی با زاویه

در این نوع به مانند سیستم خطی مستقیم، تمام سیلندرها در یک خط ( inline )، قرار داشته ولی زاویه قرارگیری سیلندرها نسبت به قائم مابین 15 تا 60 درجه می‌باشد.

دلیل طراحی این زاویه  این است که از قابلیت دور گیری بسیار بالای موتورهای مورب ( خورجینی ) استفاده شود. این موتورها در عین کوچکی و کم حجمی قابلیت دور گیری سریعی داشته و نیز دارای گشتاور سرعتی می‌باشند (منظور اینکه شتاب دهی خودرو را در دورهایی پایین نیز به راحتی میسر نمایند).

این مدل سیلندر ماشین از نظر ابعادی  مانند یک موتور خطی بوده و حتی تعمیرات آن نیز ساده تر بوده و بدلیل فضای اریبی که ایجاد می‌نماید ، مرکز ثقل پایینی داشته و فضای جلویی و یا کناری بسیار مناسبی را برای سیستم فراهم می‌آورند. موتور خودروهایی چون پژو 405 GLX و نیز BMW 320i از این نوع آرایش استفاده می‌کنند.

 آرایش خورجینی V شکل

پس از آرایش خطی، معروفترین مدل موتورها در میان خودرو سازان می‌باشند.  دلیل  پیدایش این موتورها این بوده است که گاهی خودرو سازان تا 12 سیلندر را در یک ردیف قرار می‌داده اند که این خود باعث بوجود آمدن مشکلات بسیاری از جمله افزایش طول خودرو یا افزایش بی دلیل وزن خودرو  می‌شده است.

این موتورها در مواردی استفاده می‌گردند که مهندسان نیاز به موتورهای سرعتی دارند. چرا که موتورهای خورجینی دارای سرعت بسیار مناسبی بوده و عملا به این موتورها، موتورهای سرعتی می‌گویند.

نحوه قرارگیری سیلندرها به مانند حرف V در زبان انگلیسی می‌باشد، که در 2 ردیف  سیلندرها رو به روی همدیگر قرار می‌گیرند که با زاویه قائم، زاویه تندی می‌سازند.

اما در اصل زاویه قرار گیری که این موتورها را با آن شناسایی می‌نمایند زاویه‌ای است که  میان 2 بلوکه سیلندر ماشین وجود دارد. این موتورها دارای قدرت اسب بخاری مناسب بوده و حداکثر گشتاور موتورها در دور موتورهای کمتر از 4000 rpm بدست می‌آیند .