آغاز راه AMG و تبدیل ماشین مسابقه به خودروی جاده‌ای
آغاز راه AMG و تبدیل ماشین مسابقه به خودروی جاده‌ای

آغاز راه AMG و تبدیل ماشین مسابقه به خودروی جاده‌ای، زیرشاخه «ای ام جی» که اکنون کمپانی تیونینگ مرسدس بنز محسوب می‌شود، سال‌ها پیش توسط هانس ورنر آفرخت و ارهارد ملچر تاسیس شد. این دو فرد به دنیای اتومبیل‌رانی علاقه داشتند و در عین حال، مهندسان خبره‌ای محسوب می‌شدند. هدف آن‌ها، تزریق قدرت بیشتر به خودروها برای عملکرد بهتر آن‌ها بود که امروزه این اصل را می‌توان در اکثر خودروهای مرسدس بنز مشاهده کرد.

آغاز راه AMG

حدود 50 سال پیش، کمپانی AMG توسط دو مهندس تاسیس شد که حروف این برند، از ترکیب اسامی آن‌ها ساخته شده بود. حرف A‌ از کلمه آفرخت، حرف M‌ از کلمه ملچر و حرف G‌ از Großaspach برگرفته شد که دو حرف اول، نشان‌دهنده اسامی موسسان و حرف سوم، نمایش‌گر دفتر مرکزی شرکت AMG‌ است.

آفرخت و ملچر، دو مهندس در قسمت اتومبیل‌رانی مرسدس بنز بودند و وظیفه اصلی آن‌ها، تقویت موتور مرسدس بنز 300 SE برای شرکت در مسابقات بود. هنگامی که دایملر تمامی فعالیت‌های مرتبط با تیم اتومبیل‌رانی را متوقف کرد، آن‌ها پروژه ناتمام خود را به گاراژ آفرخت واقع در Grossaspach منتقل کردند.

در سال 1965، مانفرد شیک که یکی از اعضای شرکت دایملر بود، با مرسدس بنز 300 SE در مسابقات تورنمنت آلمان شرکت کرد و به ده پیروزی دست یافت. موتور این مرسدس بنز افسانه‌ای، توسط آفرخت و ملچر توسعه داده شده بود؛ در نتیجه، این دو فرد به‌عنوان تیونرهای حرفه‌ای محصولات مرسدس بنز در سراسر اروپا شناخته شدند.

تبدیل ماشین مسابقه به خودروی جاده‌ای

شهرت و اعتباری که به واسطه کار در مرسدس بنز برای آفرخت مهیا شده بود، به نظر او کافی نمی‌رسید؛ از این رو، تصمیم گرفت تا برند شخصی خود را راه‌اندازی کند. او پس از ترک مرسدس بنز در سال 1966، ملچر را ترغیب کرد تا دایملر را ترک کند و با او به شراکت بپردازد. در سال 1967، این دو نفر شرکت مهندسی و طراحی موتور ماشین‌های مسابقه Aufrecht Melcher Großaspach را تاسیس کردند که اکنون به نام AMG شناخته می‌شود.

فعالیت شرکت AMG، تا اوایل دهه هفتاد میلادی چندان شناخته‌شده نبود؛ اما آن‌ها در سال 1971، خودرویی را به مسابقات 24ساعته اسپا فرستادند که موفق شد مقام قهرمانی کلاس خود را کسب کند. این خودرو، مرسدس بنز 300 SEL با تیونینگ «ای ام جی» بود که کمتر کسی فکر می‌کرد بتواند به مقام قهرمانی دست یابد. 300 SEL، یک سدان سنگین‌وزن و لوکس است؛ اما توانایی آفرخت و ملچر، سبب شده بود تا این خودرو به یک اتومبیل سریع و سبک تبدیل شود. نام و شهرت AMG پس از موفقیت در این مسابقات، به سراسر جهان گسترش یافت.