نقص در طراحی و تولید، قصور در تعمیر و نگه‌داری، دو عامل وقوع آتش‌سوزی خودرو
نقص در طراحی و تولید، قصور در تعمیر و نگه‌داری، دو عامل وقوع آتش‌سوزی خودرو

نقص در طراحی و تولید، قصور در تعمیر و نگه‌داری، دو عامل وقوع آتش‌سوزی خودرو، بنا بر اعلام انجمن پیش‌گیری از آتش‌سوزی ایالات متحده، بیست درصد از کل آتش‌سوزی‌هایی که در این کشور اتفاق می‌افتد، مربوط به آتش‌سوزی خودرو است. شناخت نکات ایمنی خودرو برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی‌ها، اهمیت دارد؛ چراکه وقوع آتش‌سوزی در خودروها، به‌راحتی جان راننده و سرنشینان را به خطر می‌اندازد.

آتش‌سوزی خودرو، رویدادی نادر اما امکان‌پذیر!

باید به این نکته توجه داشت که وقوع آتش‌سوزی در خودرو، اتفاق نادری است. معمولا چند عامل در وقوع یک آتش مشارکت دارند و به‌ندرت تنها یک عامل موجب آتش‌سوزی خودرو می‌شود. اکثر آتش‌سوزی‌هایی که در اتومبیل‌ها رخ می‌دهد، ترکیبی از عوامل انسانی، مکانیکی و شیمیایی را شامل می‌شوند.

حتی اضافه‌شدن عوامل دیگر نیز می‌تواند موجب بروز حوادث پیچیده‌تری شود که در اکثر مواقع، این اتفاق رخ می‌دهد. شناخت عوامل ایجاد آتش‌سوزی در خودرو و کنترل آن، می‌تواند به مالکین وسایل نقلیه کمک کند تا از وقوع رویدادهای این چنینی جلوگیری کنند؛ هرچند تضمین صد درصدی در این خصوص وجود ندارد.

نکته مهم هنگام آتش‌سوزی خودرو، لزوم خروج هرچه سریع‌تر سرنشینان از خودرو است. هنگام وقوع آتش‌سوزی، نباید به دنبال پیداکردن مقصر یا کشف علت واقعه باشید؛ بلکه باید هرچه سریع‌تر جان خود و دیگران را نجات دهید. هم‌چنین اگر متوجه وقوع آتش‌سوزی کوچکی شدید، باید به سرعت با آن مقابله کنید چراکه هیچ آتشی برای همیشه کوچک باقی نخواهد ماند. در ادامه، نگاهی به دلایل وقوع آتش‌سوزی خودرو خواهیم داشت و برخی از علل شایع مشتعل‌شدن اتومبیل‌ها را موردبررسی قرار خواهیم داد. 

نقص در طراحی و تولید

وجود نقایص در طراحی و تولید خودرو، به‌تنهایی موجب ایجاد آتش‌سوزی نمی‌شود؛ اما این عامل، می‌تواند در ترکیب با دیگر عوامل، حادثه‌ساز باشد. معمولا خودروسازان با اعلام فراخوان، سعی می‌کنند پیش از همه‌گیرشدن حوادث، خودروهای ناقص را از خیابان‌ها جمع‌آوری کنند؛ اما این مساله در تمامی شرایط صدق نمی‌کند. برای مثال، می‌توان به آتش‌سوزی‌های متعدد پژو 405 در سال‌های پایانی دهه هشتاد خورشیدی اشاره کرد که در ابتدا، تلاش موثری از سوی ایران‌خودرو برای رفع این مشکل صورت نگرفت.

با این وجود، در بازار جهانی شرایط به گونه‌ای دیگر است و هیچ خودروسازی نمی‌خواهد ارزش و اعتبار خود را با تولید خودروهای آتشین زیر سوال ببرد. وجود یک نقص ساختاری در خودرو، اولین جرقه برای شعله‌ورشدن اتومبیل است. از این رو، شناسایی نقایص تولید و رفع سریع آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

قصور در تعمیر و نگه‌داری خودرو

خودروها، ماشین‌های مکانیکی هستند و به همین دلیل، انجام تعمیرات اساسی و سرویس‌های دوره‌ای آن‌ها همانند هر ماشین مکانیکی دیگری مهم است. اگر مالک خودرو در تعمیر و نگه‌داری وسیله نقلیه خود تنبلی کند، خود و سرنشینان را با ریسک‌های متفاوتی مواجه خواهد ساخت که یکی از آن‌ها، وقوع آتش‌سوزی است.

قطعات خراب، اتصالات ضعیف یا مشکلات الکتریکی، ازجمله دلایل آتش‌سوزی خودرو هستند که بر اثر قصور در تعمیر و نگه‌داری اتومبیل به وجود می‌آیند. هم‌چنین خراب‌بودن واشرهای موتور، موجب نشت مواد اشتعال‌زا به بیرون می‌شود و احتمال آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. برای اطمینان‌یافتن از سلامت فنی اتومبیل خود، گه‌گاهی کاپوت را بالا بزنید و نگاهی به قطعات فنی خودرو بیندازید.