10 مدل از خودروهای قدیمی که هنوز در بازار به فروش می‌رسند
10 مدل از خودروهای قدیمی که هنوز در بازار به فروش می‌رسند

10 مدل از خودروهای قدیمی که هنوز در بازار به فروش می‌رسند، خودروهای قدیمی همواره یک حس نوستالژی را برای علاقه‌مندان به دنیای اتومبیل زنده می‌کنند. حال ظاهراً ضرب‌المثل «دود از کنده بلند می‌شود» را برخی شرکت‌های خودروسازی جدی گرفته‌اند و در دنیای پررقابتی که کمپانی‌ها سخت در حال طراحی امکانات جدید و شکل و قیافه‌ای به‌روزتر برای محصولات خود هستند، دست از تولید مدل‌های قدیمی خود برنمی‌دارند. در این مطلب شما را با 10 پیرمرد دنیای خودروسازی آشنا می‌کنیم

تولید خودروهای قدیمی و عتیقه در ایران سابقه‌ای چند ده‌ساله دارد. ما سال‌هاست خودروهای داخلی را با قیافه و اسم و رسمی تکراری و تنها با تغییرات جزئی در چراغ‌ها و رادیوضبط و روکش صندلی‌ها دیده‌ایم اما تولید خودروهای قدیمی عمدتاً با دو دلیل انجام می‌شود. یا سود حاصل از تولید این محصولات بالاست و یا شرکت منابع مالی مناسبی برای طراحی یک خودروی جایگزین را ندارند (البته هیچ‌یک از این دو مورد درباره محصولات داخلی صدق نمی‌کند!)

TheFastLaneCar به‌تازگی فهرستی از خودروهای قدیمی منتشر کرده که با وجود عمر بالا هنوز بازنشسته نشده‌اند.

10- نیسان فرونتیر

این خودرو از سال 2005 تاکنون در بازار عرضه می‌شود. هرچند ناوارا به‌عنوان یک مدل جایگزین برای آن معرفی شده اما همچنان هر دو خودرو در حال تولید هستند.

9- جیپ رانگلر

جیپ رانگلر از سال 2007 در حال تولید است و ظاهراً مهندسان جیپ هیچ علاقه‌ای به معرفی نمونه جایگزین برای آن ندارند و امسال نسل جدیدی از آن را نیز معرفی می‌کنند.

8- دوج جورنی

دوج جورنی با دهه سابقه تولید سال گذشته فروش 100 هزار دستگاهی خود را جشن گرفت.

7- تویوتا سکویا

تویوتا خودروی ناشناخته کم ندارد. تویوتا سکویا از جمله خودروهایی است که چندان در بازار ایران شناخته‌شده نیست و البته در خارج از ایران نیز فروش بالایی ندارد. این خودرو در سال 2008 ساخته شد جالب آنکه بخش‌های از این خودرو با دست ساخته می‌شود!

6- رم 1500

سکوی ششم پیرمردهای دنیا خودرو به رم 1500 تعلق دارد. این خودرو از سال 2009 تاکنون تنها با به‌روزرسانی‌های اندک به فروش می‌رسد.

5- فیات 500

ده سال از تولید این خودروی قدیمی جمع‌وجور می‌گذرد. هرچند آمریکایی‌ها به کلاس این خودرو علاقه‌ای ندارد اما فیات با عرضه نسخه‌های متعدد و مدل‌های قدرتمندتر علاقه‌مندان به این خودرو را سرگرم می‌کند.

4- میتسوبیشی لنسر

در دنیای خودروهای قدیمی میتسوبیشی لنسر اوولوشن با بیش از 10 سال سابقه تولید یک پیشکسوت به تمام معنا محسوب می‌شود. اگرچه نسخه اوولوشن این خودرو در دسترس نیست اما مدل عادی آن همچنان به فروش می‌رسد. البته میتسوبیشی قول داده امسال لنسر را برای همیشه بازنشسته کند.

3- جیپ پاتریوت

با ارزان‌ترین شاسی ‌بلند کوچک چهارچرخ متحرک آشنا شوید. همین شاخصه دلیل خوبی برای تولید مداوم آن به نظر می‌رسد چراکه از محبوبیت بالایی در بین طبقه متوسط اجتماع برخوردار است.

2-  استون مارتین ونتیج

رتبه دوم مسابقه خودروهای قدیمی نیز به استون مارتین ونتیج می‌رسد هرچند ظاهر این خودرو برای ما ایرانی‌ها چندان قدیمی به نظر نمی‌رسد.

1- مرسدس بنز G

مدال طلای این رقابت نوستالژیک به یک شاسی‌بلند دوست‌داشتنی تعلق می‌گیرد. مرسدس بنز G از سال 1979 به‌طور مداوم در حال تولید است. هرچند که این خودرو برای دوست داران آفرود از جذابیت بالایی برخوردار است و فروش قابل‌توجهی هم دارد اما به‌زودی با نسل جدید خود جایگزین می‌شود.