7 نشانه رایج کاهش گاز کولر ماشین (بخش دوم)
7 نشانه رایج کاهش گاز کولر ماشین (بخش دوم)

7 نشانه رایج کاهش گاز کولر ماشین (بخش دوم)، نکته‌ای که باید اشاره کنیم، این است که گاز کولر برخلاف روغن موتور یا آب ماشین، مصرف نمی‌شود؛ به‌عبارت دیگر در حالت عادی نیازی به تعویض یا شارژ گاز کولر وجود ندارد. سیال مبرد در سیکل تبرید مدام به‌چرخش درمی‌آید و بین قطعات مختلف از کمپرسور تا اواپراتور حرکت می‌کند. در این مطلب قصد داریم به‌بررسی مهم‌ترین علائم کم شدن گاز کولر خودرو بپردازیم.

علائم کم شدن گاز کولر

افزایش تعداد دفعات صدای کلیک کمپرسور

اجازه دهید ابتدا یک مثال بزنیم. تجربه کوهنوردی و صعود به‌ارتفاعات را دارید؟ هرچه بیشتر از سطح دریا فاصله می‌گیرید، سرعت نفس کشیدن شما افزایش پیدا می‌کند. به‌این دلیل که در ارتفاعات، حجم هوای ورودی به ریه‌ها در هر بار دم کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه برای جبران این موضوع، تعداد دفعات نفس کشیدن بیشتر می‌شود.

با کم شدن گاز کولر خودرو، اتفاقی مشابه برای کمپرسور کولر رخ می‌دهد. سیال مبرد وارد شده به کمپرسور کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه کمپرسور برای جبران این موضوع، مجبور می‌شود تا برای دفعات بیشتری در مدار قرار بگیرد تا فشار لازم برای هدایت سیال مبرد را تامین کند. هربار که کمپرسور شروع به فشرده‌سازی سیال می‌کند، صدای کلیک درگیر شدن کلاچ آن شنیده می‌شود. اگر این صدا بیش از حد به‌گوش می‌رسد، نشانه‌ای آشکار از کاهش سطح فریون است.

یخ بستن سطح کمپرسور

گاهی اوقات با کاهش سطح گاز کولر، آب جای آن را در سیکل تبرید می‌گیرد. این اتفاق باعث می‌شود که شاهد وارد شدن آب با دمای پایین به کمپرسور باشیم. در نتیجه ممکن است که آب سرد، باعث یخ بستن سطح کمپرسور شود. این اتفاق خیلی رایج نیست؛ اما به‌هر ترتیب در صورت مشاهده آن، باید پی به کاهش گاز کولر خودرو ببرید.

مشاهده حباب در سیال مبرد

در برخی از خودروهای پیشرفته، بین اجزای مختلف کولر از لوله‌های شفاف استفاده می‌شود. در نتیجه می‌توانید حرکت سیال مبرد را مشاهده کنید. در حالت عادی، سیال مبرد رنگ شفاف دارد و هیچ‌گونه حباب در آن مشاهده نمی‌شود. با کم شدن گاز کولر خودرو، این احتمال وجود دارد که هوا وارد خطوط لوله شود. در نتیجه شاهد حباب هوا در مسیر حرکت سیال مبرد خواهید بود.

بوی بد هوای ورودی از دریچه‌های کولر

اگر آب به‌داخل سیکل تبرید نفوذ کند، این احتمال وجود دارد که در گذر زمان کپک بزند. به‌این ترتیب بوی نامطبوعی از دریچه‌های کولر به‌داخل کابین ماشین انتقال پیدا می‌کند. هرچند این اتفاق هم به‌ندرت رخ می‌دهد؛ اما به‌هرحال باید حتما نسبت به‌این موضوع نیز حساس باشید؛ چراکه نشانه‌ای از تمام شدن گاز کولر ماشین به‌حساب می‌آید.