آشنایی با انواع و ویژگی های دوربین خودرو
آشنایی با انواع و ویژگی های دوربین خودرو

آشنایی با انواع و ویژگی های دوربین خودرو، دوربین خودرو، دوربینی مانند سایر دوربین‌ها است که دارای یک یا چند لنز برای ضبط تصاویر است. این دوربین‌ها با توجه به نوع، ساختار و کاربرد خود در قسمت‌های مختلفی از خودرو قابل نصب هستند. مالکان خودرو با توجه به ویژگی‌ها و قابلیتی که از دوربین خودرو انتظار دارند، اقدام به خرید مدل‌های مختلف آن می‌کنند. تفاوت دوربین‌های خودرو، تنها در اندازه آن‌ها نیست؛ بلکه امکانات و کاربردهای آن‌ها نیز با هم تفاوت‌های چشم‌گیری دارد. در ادامه مطلب، انواع دوربین خودرو را با هم مرور می‌کنیم و با کارکرد‌های اختصاصی آن‌ها آشنا می‌شویم.

انواع دوربین خودرو

دوربین پایه‌دار

اولین مورد از انواع دوربین خودرو، دوربین پایه‌دار است. این نوع دوربین خودرو، توسط پایه‌ای مکش‌دار به شیشه خودرو متصل می‌شود. این دوربین‌ها از لحاظ سایز، بزرگ هستند و در مقایسه با سایر مدل‌ها فضای نسبتا زیادی را اشغال می‌کنند؛ اما جا‌به‌جایی و نصب‌ آسان آن‌ها، از جمله مهم‌ترین دلایل محبوبیت این مدل از دوربین خودرو است.

دوربین پشت آینه‌ای

این مدل دوربین‌ در بخش بالایی شیشه جلوی خودرو و پشت آینه نصب می‌شو‌د و به دلیل قرارگیری پشت‌ آینه، جای چندان زیادی را اشغال نمی‌کند و می‌تواند وقایع حین حرکت را نیز ضبط ‌کند. اغلب این دوربین‌ها، دارای صفحه‌نمایش نیز هستند.

دوربین خودرو استوانه‌ای

این مدل از دوربین‌ها که استفاده از آن‌ها به‌تازگی بسیار مرسوم شده است، فاقد صفحه‌نمایش هستند؛ اما تنظیمات آن‌ها از طریق گوشی تلفن همراه صورت می‌گیرد و اغلب دارای کارت حافظه، قابلیت ذخیره تصاویر در فضای ابری یا ضبط تصاویر تایم‌لپس نیز هستند. دوربین‌های خودرو استوانه‌ای به علت شکل و شمایل ساده و سایز تقریبا کوچک خود، کمتر جلب توجه می‌کنند و به عنوان دوربین‌های نامحسوس شناخته می‌شوند.

دوربین آینه‌ای

این مدل از دوربین‌ها دقیقا شبیه به آینه خودرو طراحی شده‌اند و روی آینه اصلی خودرو نصب می‌شوند. یک نمایشگر دارند که امکان مشاهده تصاویر ضبط‌شده و یا در حال ضبط را نیز فراهم می‌کند. همچنین این دوربین‌ها اغلب قابلیت اتصال به سیستم صوتی و تصویری خودرو را دارند و می‌توان از آن‌ها برای پخش تصاویر برای سرنشینان نیز استفاده کرد.

ویژگی‌های دوربین خودرو

حالا که با دوربین خودرو آشنا شدید، امکان دارد این سوال برای شما پیش بیاید که یک دوربین خودرو مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. در ادامه، با بعضی از این ویژگی‌ها آشنا می‌شویم.

کیفیت ضبط ویدیو

با توجه به کاربرد اصلی این دوربین‌ها که همان تصویربرداری است، کیفیت تصاویر ضبط‌شده اهمیت بسیاری در انتخاب نوع دوربین خودرو دارد. در نمونه‌های معمولی، غالبا کیفیت ضبط تصاویر به صورت HD است؛ اما نمونه‌های گران‌قیمت از توانایی ضبط تصاویر Full HD یا 4K Ultra HD برخوردار هستند.

کارت حافظه

اهمیت ذخیره‌سازی تصاویر، کمتر از ضبط آن‌ها نیست؛ در نتیجه پشتیبانی از کارت حافظه با ظرفیت بالا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دوربین خوب خودرو است. در نمونه‌های مدرن‌تر که به‌تازگی وارد بازار شده‌اند، امکان ضبط تصاویر در فضای ابری (Cloud) نیز وجود دارد.

ضبط صدا

این قابلیت در بسیاری از دوربین‌های جدید خودرو وجود دارد که کاربر بنا به ‌نیاز، بتواند صدای ویدئوی در حال ضبط را فعال یا غیر فعال کند.

زاویه دید لنز

یکی دیگراز ویژگی‌های مهم یک دوربین خودرو، زاویه دید لنز دوربین است. هرچه این زاویه دید وسیع‌تر باشد، ناحیه ضبط بیشتری را پوشش می‌دهد. زاویه لنز اغلب دوربین‌ها در بازه 120 تا 170 درجه است که هرچه این زاویه بیشتر باشد، طبیعتا مطلوب‌تر خواهد بود.

صفحه نمایش

ویژگی مهمی که نباید نادیده گرفته شود، برخورداری از صفحه نمایش است. تمامی دوربین‌های خودرو این گزینه را ندارند و تنها برخی از آن‌ها مجهز به صفحه نمایش هستند. صفحه نمایش دوربین خودرو مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، مشاهده تصاویر ضبط‌شده و استفاده برای دوربین دنده عقب خودرو است.

وای فای (Wifi)

دوربین‌هایی با این ویژگی، دارای نرم‌افزار اختصاصی هستند که با اتصال به وای‌فای، قابلیت ارسال اطلاعات و تصاویر ضبط‌شده به گوشی همراه را دارند. در بسیاری از موارد، با کمک این ویژگی، مشاهده آنلاین تصاویر امکان‌پذیر است و حتی تنظیمات دوربین نیز اغلب از طریق همین نرم‌افزار قابل تغییر است.

جی‌پی‌اس (GPS)

برخی از دوربین‌های خودرو مجهز به جی‌پی‌اس هستند. مزیت داشتن جی‌پس‌اس، ثبت مسیر‌های طی‌شده توسط خودرو روی نقشه و نمایش مختصات جغرافیایی خودرو است.