آشنایی با انواع باتری و دلایل رایج خرابی آن

آشنایی با انواع باتری و دلایل رایج خرابی آن، در این مقاله قصد داریم شما را با انواع باتری های خودرو، باتری های اسیدی و باتری های اتمی آشنا کنیم. همچنین در ادامه به بررسی دلایل رایج خرابی باتری ها اشاره شده است. با ما همراه باشید.

انواع باتری خودرو؛ اسیدی یا اتمی

دو نوع باتری خودرو وجود دارد که بانام‌های باتری اسیدی و باتری اتمی شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام این دو نوع باتری مشخص است باتری اسیدی نوع قدیمی‌تر و باتری اتمی به‌روزتر از نوع دیگر است.

باتری اسیدی

از قدیمی‌ترین نوع باتری‌ خودرو قابل شارژ که عمر آن‌ها به قرن 19 میلادی بازمی‌گردد. باتری های اسیدی علی‌رغم انرژی کمی که نسبت به‌ اندازه‌ی بزرگ خود ذخیره می‌کنند، به دلیل قیمت مناسب و بعضاً ارزان، گزینه‌ی محبوبی برای استفاده در وسایل نقلیه محسوب می‌شوند. عمر این نوع باتری‌ها به عوامل زیادی بستگی دارد ازجمله میزان استفاده و البته نوع استفاده.

باتری اتمی

گفتیم که باتری اتمی نسل جدیدتری نسبت به باتری اسیدی است و تکنولوژی‌ای که برای ساخت آن‌ها به‌کاررفته است بسیار پیشرفته‌تر از تکنولوژی ساخت باتری‌ اسیدی بوده است. تفاوت این دو باتری در صفحاتی است که در ساخت آن‌ها به‌کاررفته است و جنس صفحات به‌کاررفته در باتری‌ اتمی به‌گونه‌ای است که نیاز بسیار کم‌تری به مراقبت دارد.

در کل استفاده از باتری‌ اتمی عاقلانه‌تر از استفاده از نمونه‌ی اسیدی است. شاید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید، اما بالطبع با خیال راحت‌تری به استفاده از ماشینتان می‌پردازید.

دلایل رایج خرابی باتری

اگر پشت فرمانتان نشستید و پس از چرخاندن سوییچ یا فشردن دکمه‌ی استارت، پاسخی از جانب باتری خودرو دریافت نکردید، این معنی را می‌دهد که باتری شما شارژ موردنیاز را ندارد. می‌توانید با رها کردن کلاچ در دنده دو یا باتری به باتری مشکل را حل کنید، اما اگر دفعه‌ی بعد که خواستید خودرو را روشن کنید بازهم این مشکل برقرار بود، به معنای خرابی باتری خودرو است.

دلایلی که برای شارژ نشدن باتری می‌توان به آن‌ها اشاره کرد موارد زیر هستند:

  • پس از خاموش کردن خودرو و خروج از آن، فراموش کردید که چراغ‌ها را خاموش‌کنید. روشن بودن چراغ‌ها و هر وسیله‌ی دیگری که از انرژی باتری خودرو استفاده کند موجب تخلیه‌ی آن می‌شود.
  • وجود مشکلی مکانیکی در سیستم شارژ که هنگامی‌که خودرو روشن است و رانندگی می‌کنید باتری شارژ نمی‌شود.
  • وجود قطعه‌ای پارازیتی بر روی باتری یا سرباتری‌ها که موجب اختلال در برق‌رسانی می‌شود.
  • شاید باتری شما عمر خود را کرده است و باید تعویض شود، به همین سادگی.

عمر مفید  باتری خودرو از آغاز تا پایان

باتری خودرو، این قطعه‌ی فداکار که بدون توجه به سرما و گرما و هر شرایط دیگر در سکوت کار بزرگ خود را انجام می‌دهد، بسته به محل زندگی شما و دمای آن مکان، نوع استفاده‌ی شما از آن، تعداد دفعات شارژ و دشارژ و … طول عمر متفاوتی دارد. میانگین طول عمر باتری 4 سال تخمین زده می‌شود که البته اگر باتری خودرو شما در مدت‌زمانی کوتاه‌تر از کار افتاد و یا مدت‌زمانی بیش از این کار کرد نباید تعجب کنید. همان‌طور که گفتیم متغیرهای زیادی در طول عمر باتری دخیل هستند.