باتری در خودرو چه وظیفه ای دارد؟

باتری در خودرو چه وظیفه ای دارد؟، امروزه در سال 2019 میلادی حتی تصور زندگی بدون برق سخت است. به دنبال کشف برق وسایل بسیار دیگری اختراع شدند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به باتری اشاره کرد. باتری انواع بسیاری دارد که از تأمین انرژی مورد نیاز ریموت کنترل دستگاه پخش گرفته تا باتری خودرو که برق خودرو را تأمین می‌کند را شامل می‌شود. اگر ماشین داشته باشید اهمیت باتری خودرو را بیشتر می‌دانید و متوجه هستید که تا چه حد نقشی حیاتی در تأمین انرژی موردنیاز قلب خود درو یعنی موتور ایفا می‌کند. موتور قلب خودرو است و باتری وسیله‌ای است که قلب برای کار کردن به آن نیاز دارد. 

کار باتری خودرو چیست ؟

همان‌طور که گفتیم باتری خودرو یکی از اجزای اصلی زیر کاپوت است و کار اصلی آن تأمین الکتریسیته‌ی لازم برای فعالیت‌های برقی است. از استارت زدن گرفته تا روشنایی چراغ‌ها و سیستم پخش خودرو. مهم‌ترین وظیفه‌ی باتری خودرو همان استارت زدن است که در هنگامی‌که سیستم شارژ انرژی ندارد، انرژی لازم برای به کار انداختن موتور خودرو را فراهم می‌کند.

پس باتری خودرو وظیفه‌ی کمی ندارد و اگر درست‌ کار نکند خودرو حتی روشن هم نمی‌شود. در اصل کارکرد دیگر اجزا درگرو سلامت باتری خودرو است. این وسیله‌ی مهم با واکنشی شیمیایی کار خود را انجام می‌دهد و با تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی خودرو را روشن می‌کند. با فرستادن ولتاژ موردنیاز به سیستم استارت برای راه‌اندازی خودرو.

وظیفه‌ی باتری خودرو به روشن کردن موتور خودرو محدود نمی‌شود، بعد از انجام ‌وظیفه‌ی اول، باتری انرژی الکتریکی موردنیاز خودرو را برای ادامه‌ی فعالیت نیز تأمین می‌کند. همچنین دیگر اجزای خودرو که برای انجام کار خود به برق احتیاج دارند، دست به دامان باتری خودرو می‌شوند. چراغ‌های خودرو برای روشن شدن مانند هر لامپ دیگری باید برق داشته باشند که این وظیفه‌ی باتری خودرو است که نیاز آن‌ها را برطرف کند. سیستم پخش خودروی شما برای سرو‌صدا کردن به برق احتیاج دارد که بازهم این باتری خودرو است که مسئولیت برق‌رسانی دارد. سیستم تهویه مطبوع و کولر و بخاری را هم فراموش نکنید که نیازمند باتری هستند تا دمای اتاق را به حد دلخواه شما برسانند.

باتری خودرو شاید قطعه‌ی خیلی بزرگی نباشد و فضای زیادی را زیر کاپوت خودرو نسبت به موتور و دیگر قطعات اشغال نکند، اما انرژی‌ای که تولید می‌کند بسیار بزرگ است و البته فراموش نکنیم که چقدر حیاتی است که باتری خودرو کار خود را به‌درستی انجام دهد. در هر خودرویی عملکرد هر قطعه تا حد زیادی به دیگر قطعات وابسته است، به همین جهت است که اگر ایرادی در خودروی‌تان پدید آید و به آن رسیدگی نکنید این ایراد مانند غده‌ای سرطانی دیگر قطعات را هم آلوده می‌کند. اهمیت این مسئله در باتری به حدی است که اگر درست‌ کار نکند، دیگر قطعات مجالی برای نشان دادن خود هم ندارند، چه برسد به درست‌کار کردن.