صدای جیغ یا غژ غژ تسمه به چه علت است

صدای جیغ یا غژ غژ تسمه به چه علت است، یکی از لذت‌های وصف‌نشدنی در مورد خودروهای نو و کم‌کارکرد، کم بودن سروصدا در قسمت‌های مختلف خودرو به‌خصوص موتور خودرو ‌است. صدای نرم موتور خودرو در هنگام گاز خوردن و شتاب گرفتن می‌تواند برای بسیاری از افراد حتی لذت‌بخش نیز باشد. این صدای نرم و لذت‌بخش به مرور زمان و با بالا رفتن عمر خودرو تغییر کرده و می‌تواند باعث آزار و اذیت سرنشینان خودرو شود. یکی از صداهایی که از موتور خودرو معمولا به گوش می رسد، صدای جیغ یا غژ غژ تسمه است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این مشکل آشنا شوید.

صدای جیغ یا غژ غژ  تسمه

شنیدن صدای جیغ تسمه در بسیاری از موارد شایع و رایج است. بسیاری از افراد به این صدا اهمیتی نداده و به رانندگی با خودروی خود ادامه ‌می‌دهند. بهتر است بدانید شاید  اگر نگاهی به تسمه خودروی خود بیندازید، ‌می‌توانید از هزینه‌های بعدی جلوگیری کنید. شاید برایتان سوال باشد که چرا اصلاً تسمه خودرو به صدا ‌می‌افتد؟ در بسیاری از موارد کهنگی تسمه می‌تواند عامل ایجاد سروصدای اضافه در محفظه کاپوت شود؛ همچنین خشک بودن یا جنس نامناسب تسمه نیز در ایجاد سروصدای اضافی بسیار موثر است. اگر تسمه کهنه یا دارای جنس نامرغوب باشد به‌طور قطع باید آن را تعویض کرد.

ممکن است صدای تسمه دلیل خاص دیگری داشته باشد که اندکی توجه به آن می‌تواند هزینه‌های دیگر را کاهش دهد. برای مثال امکان دارد غلطک تسمه سفت‌کن خودرو بسیار سفت یا بسیار شل تنظیم شده باشد که در این صورت از تسمه صدای ناجوری شنیده می‌شود. گاهی اوقات نیز دیده می‌شود که تسمه به درستی در جای خود قرار نگرفته است و بر اثر اصطکاک بین فولی‌ها و تسمه صدا ایجاد ‌می‌شود. در این موارد می‌توان با رگلاژ کردن تسمه سفت‌کن یا جا انداختن درست تسمه از پاره شدن تسمه جلوگیری کرد.

به این نکته دقت داشته باشید که به‌طور معمول تعویض تسمه خراب یا سر زدن به آن برای شل و سفت کردن غلطک تسمه سفت‌کن هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت؛ ولی درصورتی‌که تسمه در جای نامناسبی مانند جاده‌های برون شهری پاره شود به احتمال زیاد هزینه سرویس و تعمیر آن چندین برابر خواهد شد؛ به اضافه این‌که برای تعویض آن باید معطلی زیادی را نیز تحمل کنید.

برخی از تسمه‌ها مانند تسمه دینام در صورت پارگی باعث می‌شوند که خودروی شما کار نکند؛ ولی برخی از تسمه‌ها مانند تسمه تایم خودرو ‌می‌تواند آسیب‌های بسیار سنگینی به موتور خودروی شما وارد کرده و هزینه‌های سنگین‌تری را به جیب شما تحمیل کنند. بنابراین سعی کنید صدای تسمه را جدی بگیرید.