علائم خرابی واترپمپ خودرو

علائم خرابی واترپمپ خودرو، زمانی که واتر پمپ به‌درستی عمل کند، خودرو در دمایی مناسب و ثابت به کار خود ادامه خواهد داد. حال اگر خرابی واتر پمپ برای خودرویتان پیش بیاید، امکان آسیب‌دیدن موتور هم بالا می‌رود. پس باید همیشه هوای واتر پمپ را داشته باشید و ببینید که علائم و دلایل خرابی آن چیست. در این مقاله قصد داریم شما را با تعداد از علائم خرابی واترپمپ آشنا کنیم.

علائم خرابی واتر پمپ

برای تشخیص خرابی واتر پمپ چندین علامت وجود دارد که توجه به آن‌ها بسیار ضروری بوده و می‌تواند تضمینی برای عملکرد صحیح موتور و عدم تحمیل هزینه‌های زیاد تعویض و تعمیر گردد.

نشتی آب یا ضدیخ از زیر خودرو:

اگر خودروی شما نشتی آب یا ضدیخ دارد به احتمال زیاد واتر پمپ خودرو نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. برای اطمینان از نشتی می‌توانید یک تست ساده انجام داد.

شب هنگام پس از خاموش کردن خودرو در پارکینگ، یک تکه مقوای رنگ روشن دقیقاً زیر واتر پمپ قرار دهید (چون ممکن است نشتی از مخزن رادیاتور، واشرها، مخزن بخاری و یا خود رادیاتور نیز باشد) و صبح قبل از روشن کردن خودرو مقوا را چک کنید. اگر روی مقوا اثری از قطرات آب یا لکه سبز رنگ (که نشان‌دهنده نشتی ضدیخ است) بود، باید اقدام به تعویض واتر پمپ خودرو کنید.

البته این نکته را باید توجه داشت که دیدن چند قطره آب در زیر خودرو در یک روز گرم تابستان ممکن است به دلیل کارکرد کولر خودرو باشد و دلیلی بر خرابی و نشتی واتر پمپ نیست.

چنانچه نشتی آب از واترپمپ بود باید به این نکته حیاتی توجه نمایید که در چنین مواقعی به دلیل خروج زیاد آب، امکان تخلیه آب رادیاتور وجود دارد پس همواره ظرفی پر از آب با خود به همراه داشته باشید تا در صورت تخلیه رادیاتور، مجددا آن را پر نمایید.

مشاهده نشتی قطرات آب یا بخار آب در اطراف واتر پمپ:

اگر اطراف واتر پمپ قطرات آب یا بخار آب مشاهده نمودید به احتمال زیاد یک نشتی وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود.

خوب کار نکردن کولر خودرو:

اگر کولر خودروی شما خوب خنک نمی‌کند و کارکرد آن با مشکل روبروست بهتر است واتر پمپ خودروی خود را بررسی نمایید.

روشن شدن چراغ هشدار دمای آب:

توجه داشته باشید اگر واتر پمپ کار خود را به درستی انجام ندهد یا نشتی داشته باشد موتور خنک نخواهد شد درنتیجه آمپر دمای آب بالاتر از میزان معمول رفته و چراغ هشدار آب روشن خواهد شد.

شنیدن صدای ساییدگی از داخل موتور خودرو:

هنگامی که کاپوت ماشین بالاست به صدای موتور گوش کنید، اگر مقدار کمی صدای ساییدگی شنیده شد، می‌تواند نشان از خرابی واتر پمپ باشد؛ هرچند تشخیص این امر شاید برای شما چندان ساده نباشد ولی پس از چند سال رانندگی، به راحتی این صدا را متوجه خواهید شد.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که یکی دیگر از عوامل جوش آوردن موتور خودرو که بسیار حائز اهمیت است، کم بودن میزان آب و ضدیخ داخل رادیاتور است. اگر با کمبود میزان مایع داخل رادیاتور مواجه شدید باید به آن آب و یا مخلوط مساوی آب و ضدیخ اضافه کنید اما توجه داشته باشید در هنگام اضافه کردن مایع به رادیاتور باید موتور کاملا سرد شده باشد، اگر موتور داغ باشد و آب اضافه کنید به دلیل اختلاف دمای زیاد، به پوسته سیلندر آسیب وارد می‌شود و پوسته سیلندر ترک می‌خورد. مراقب باشید هیچ گاه از ضدیخ به تنهایی در رادیاتور استفاده نکنید چون ممکن است بیش از حد داغ شده و مطابق توضیحات فوق به خودرو آسیب رساند.