دیزل ژنراتور گاز سوز

دیزل ژنراتور گاز سوز ، دیزل ژنراتور گاز سوز دسته ای دیگر ازموتور ژنراتورها می باشد که سوخت تغذیه آن گاز طبیعی یا LPG می باشد.

با توجه به وجود منابع غنی گاز در کشور ما، این دسته از دیزل ژنراتورها بسیار مقرون به صرفه و مورد استفاده می باشند. از مزایای دیزل ژنراتورهای گازی می توان به آلایندگی بسیار پایین، تولید صدای بسیار کمتر نسبت به نمونه های دیزلی و... اشاره نمود. دایره ی کاربرد دستگاه های دیزل ژنراتور گازی بسیار وسیع می باشد. هم می توان در مصارف استندبای از دیزل ژنراتور گاز سوز استفاده نمود هم در مصارف دائم کار. با توجه به موارد ذکر شده در بالا در مصارف پرایم و دائم کار دیزل ژنراتور گازی خیلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

عملکرد دیزل ژنراتور


• مرحله مکش: با باز شدن شیر ورودی، پیستون از مرکز جا به جا شده و هوا به سیلندر کشیده می شود. وقتی هوا به اندازه کافی با فشار وارد شد، شیر مکش در انتهای این مرحله بسته می شود.
• مرحله احتراق: در این مرحله، سوخت به هوای متراکم داغ وارد می شود و شروع به سوختن کرده و فشار را حفظ می کند و هنگامی که پیستون به مرکز فوقانی برسد، تامین سوخت متوقف می شود. تزریق سوخت در انتهای مرحله مکش تا رسیدن به نقطه قطع ادامه می یابد. در این حالت، شیر ورودی و تخلیه بسته می مانند و گازهای داغ و هوای فشرده در سیلندر پخش می شود و سبب حرکت پیستون به سمت پایین می شود تا اینکه به نقطه پایین برسد.
• مرحله تخلیه: در این مرحله، پیستون دوباره به سمت بالا حرکت می کند و اجازه می دهد شیرهای تخلیه باز شده و شیر سوخت بسته شوند. گازهای سوخت محترق شده، به دلیل انبساطی که دارند فرار می کنند و با حرکت پیستون به بالا، گازهای باقی مانده از طریق دریچه اگزوز به بیرون رانده می شوند. با پایان یافتن این مرحله، شیرهای تخلیه بسته شده و چرخه کامل می شود.

 

کانوپی

 

یک دیزل ژنراتور را می توان در یک پوشش عایق صوتی به نام کانوپی قرار داد که صدای ناشی از آن را به خوبی کاهش می دهد. در این صورت، دیزل ژنراتور را ژنراتور سایلنت یا ساکت می گویند.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، دیزل ژنراتور گاز سوز دسته ای دیگر ازموتور ژنراتورها می باشد که سوخت تغذیه آن گاز طبیعی یا LPG می باشد.