دیزل ژنراتور و محل کاربرد آن

دیزل ژنراتور و محل کاربرد آن ، از آنجایی که دیزل ژنراتورها به لحاظ فنی از طیف گسترده ای بر خوردار هستند، هر دستگاه دیزل ژنراتور، خاستگاه خاصی داشته و برای بهینه ترین کارکرد در سیستم باید انتخاب درستی در این زمینه داشته باشیم.

دمای کاری دستگاه یکی از عوامل دخیل در انتخاب دیزل ژنراتور می باشد بدین صورت که هرچه دما بالاتر باشد اصولا بازده دستگاه و همچنین عمر موتور دیزل کمتر خواهد بود. دیزل ژنراتورها برای بسیاری از کاربرد ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. در مکان هایی که برق شبکه وجود نداشته باشد و یا پارامترهای برق متناسب نیاز مصرف کننده نباشد، نیاز به استفاده از دیزل ژنراتورها امری ضروری و لازم می باشد.

 

انواع دیزل ژنراتور


• دیزل ژنراتور اضطراری: کارایی مولد اضطراری در هنگامی است که برق شبکه قطع می شود. در این شرایط دیزل ژنراتور وارد مدار شده و به طور موقت یا برای کمک تا وصل شدن شبکه، برق مورد نیاز سیستم را تامین خواهد کرد. طبیعتا این دسته از ژنراتورها کارکرد بسیار کمتری نسبت به سایر دیزل ژنراتورها علی الخصوص دیزل ژنراتورهای پرایم خواهند داشت حتی ممکن است تنها چند ساعت در طول یک ماه مولد های اضطراری فعالیت داشته باشند.
• دیزل ژنراتور پایه: دیزل ژنراتور پرایم عموما در مصارف موقت به کار برده می شود. برای مثال در پروژه های عمرانی که برق شبکه شهری در دسترس نباشد یا برداشت آمپراژ بالا از خط شبکه میسر نیست همچنین نمایشگاه ها، پروزه های تمپوراری، کمپ ها و... از دیزل ژنراتور پرایم یا پایه استفاده می گردد.
• دیزل ژنراتور دائم: مولدهای دائم یا کانتنیوس برای استفاده دائم و بدون وقفه طراحی و تولید شده اند. عموما بهینه ترین حالت در دیزل ژنراتورهای گازی امکان پذیر می شود.
• دیزل ژنراتور چند منظوره: این نوع دیزل ژنراتورها برای اهداف مختلف طراحی، تولید و خریداری می شوند. به نظر می رسد استفاده از اینگونه مولد برق مقرون به صرفه نمی باشد و در همه سیستم ها توجیه اقتصادی نداشته باشد.

 

مخزن سوخت در دیزل ژنراتور


کنترل سیستم تهویه یکی از مهمترین مسائل مربوط به نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور می باشد. سیستم تهویه از دو نظر حائز اهمیت است:
• خروج گازهای سمی ناشی از کار کردن دیزل ژنراتور
• بهینه سازی سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور به منظور کاهش دمای موتور دیزل ژنراتور که باعث افزایش طول عمر دیزل ژنراتور می گردد.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، دیزل ژنراتورها به لحاظ فنی از طیف گسترده ای بر خوردار هستند، هر دستگاه دیزل ژنراتور، خاستگاه خاصی داشته و برای بهینه ترین کارکرد در سیستم باید انتخاب درستی در این زمینه داشته باشیم.